Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – co warto o nich wiedzieć?

ADEK, to popularne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Tak naprawdę chodzi tu o cztery witaminy właśnie w tłuszczach rozpuszczalne. 

I aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebne do tego są również te cztery witaminy. Ale do tego, aby nasz organizm miał szansę przyswoić je bez problemu, potrzebny jest w codziennej diecie dobry tłuszcz. Witaminy te nasz organizm z powodzeniem magazynuje, odkładając w tkance tłuszczowej i w wątrobie. I mówi się, że dzięki temu nie grożą nam ich niedobory. 

Jednak chcę w tym miejscu powiedzieć, że wykonując analizę składu ciała na poziomie komórkowym u moich klientów, obserwuję niedobory tych witamin. I jest to bardzo częste zjawisko, związane z tym, że część osób boi się tłuszczu i wręcz drastycznie ogranicza go w swojej diecie. Albo w ich diecie dominują tłuszcze trans, a to jest jeszcze gorszym rozwiązaniem dla zdrowia. Natomiast jeszcze nigdy nie spotkałam się z tym, aby ktokolwiek miał tych witamin poziom wyższy, niż przewiduje norma! 

Witaminy ADEK – po co je potrzebujemy?

W takim razie zastanówmy się, do czego tak naprawdę są nam potrzebne te cztery witaminy.   

Witamina A – kojarzona jest przede wszystkim z dobrym wzrokiem. Jej niedobór prowadzi do tzw. kurzej ślepoty, czyli słabego widzenia o zmierzchu. A u dzieci niedobór tej witaminy powoduje zahamowanie wzrostu. Oprócz tego odgrywa ważną rolę w produkcji hormonów tarczycy i nadnerczy. Do tego jest bardzo silnym antyoksydantem, wspiera organizm w pozbywaniu się wolnych rodników. Znajdziemy ją w czerwonych i pomarańczowych owocach i warzywach, ale przede wszystkim w maśle, jajach, wątróbce, rybach. 

Witamina D – o tej witaminie obecnie jest najbardziej głośno! I dobrze! Bo od jej wysokiego poziomu zależy nie tylko nasza odporność, ale prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Receptory dla witaminy D3 wykryto w każdej komórce naszego ciała, co świadczy o tym, że jest aż tak niezbędna. Więcej o witaminie D3.

Witamina E – To przede wszystkim bardzo silny antyoksydant! Nazywana jest witaminą życia, młodości i płodności. Chroni błonę komórkową komórek przed wolnymi rodnikami, które to chętnie tę błonę komórkową uszkadzają. Witamina E zapobiega również tworzeniu się blaszek miażdżycowych i skrzepów w naczyniach krwionośnych. Udowodniono także jej działanie przeciwnowotworowe, ale także wpływ na prawidłowy poziom glukozy we krwi, oraz właściwe działanie insuliny. Więcej o tej witaminie tutaj.

Witamina K – jej głównym zadaniem jest regulacja krzepnięcia krwi. Ale też bierze ona udział w formowaniu tkanki kostnej, gasi też stany zapalne, działa też przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwbólowo. Znajdziemy ją przede wszystkim w zielonych warzywach, jej obecność jest tam związana z obecnością chlorofilu. Witaminę tę produkują również w jelitach nasze dobre bakterie.

Proste rozwiązanie

Ja jednak chcę Ci jak zawsze zaproponować najlepsze i najprostsze rozwiązania. Oczywiście prosto z Natury! Witaminy i minerały Super Complex oprócz opatentowanego koncentratu SynerPro stworzonego na bazie odżywczych, zdrowych roślin zielonych i kapustowatych zawiera także zioła lecznicze, takie jak korzeń kurkumy, liście rozmarynu, kwiat brokułu, czy burak ćwikłowy. W ten sposób w mig pokryjesz dzienne zapotrzebowanie organizmy na składniki odżywcze.

Zapraszam Cię więc do kontaktu! Chętnie pomogę Ci odnaleźć Twoją własną drogę do zdrowia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.