MENOPAUZA – jest się czego bać?

Menopauza, to słowo, które spędza sen z powiek wielu kobietom i to w różnym wieku. Kojarzone jest z końcem pewnego etapu życia, z różnymi przykrymi dolegliwościami, oraz z początkiem kolejnego etapu – jesieni życia.

A tak naprawdę każdego dnia coś się kończy i coś zaczyna. I tak jak zawsze ważne jest nasze podejście do danej sytuacji, oraz filtry, przez które widzimy świat

Menopauza – kolejny okres życia kobiety

Menopauza to w zasadzie taki okres w życiu kobiety, który związany jest ściśle ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Jest to pewien etap, który prowadzi do zatrzymania się miesiączki, w wyniku zmniejszenia się aktywności gruczołów płciowych.

A według WHO, menopauza, to inaczej ostatnia miesiączka. Stwierdza się ją wówczas, gdy przez rok nie pojawi się u kobiety comiesięczne krwawienie. Cały ten proces trwa najczęściej około 8-10 lat i warto tu wspomnieć, że coraz częściej menopauza dotyczy coraz młodszych kobiet.

Co się dzieje?

W tym trudnym czasie szybciej powstają zmarszczki, zmniejsza się napięcie skóry, matowieją włosy. A takie bardziej przykre dolegliwości, to uderzenia gorąca, kołatanie serca, nocne poty, bezsenność, bóle głowy, zawroty głowy, zimne dreszcze, bóle piersi, bardziej obfite miesiączki, rozdrażnienie, gwałtowne zmiany nastroju, zmęczenie, bóle stawów, uczucie przygnębienia, a czasami depresja i nietrzymanie moczu. Objawy te mogą utrzymać się kilka lat, potem słabną, a następnie całkowicie ustępują. 

Aby łagodnie przejść ten czas wiele kobiet wybiera terapię hormonalną.

Działanie naturalne

Natomiast ja, jako naturopata z dyplomem, chcę Ci polecić całkowicie naturalne rozwiązania, które przygotowała dla nas kobiet Matka Natura. 

Nawadnianie organizmu, odkwaszanie ( tak, tak, zakwaszony organizm szybciej się starzeje i jest wręcz znakomitym środowiskiem do rozwoju różnych chorób ), specjalnie dobrane zioła, kolagen, ale też codzienna aktywność fizyczna i ograniczenie spożycia węglowodanów, to podstawowa recepta na to, aby czas okołomenopauzalny przejść lekko i często wręcz bez przykrych dolegliwości. 

Warto też ten czas potraktować jako początek czegoś nowego, fascynującego, czasu dla siebie, skupieniu się na własnych potrzebach, rozwijaniu pasji. 

Bo po okresie czasu, w którym organizmy kobiet znosiły comiesięczne wahania hormonalne cykli i były w okresie płodności, w gotowości na macierzyństwo, na wychowywanie dzieci, z przyjemnością wchodzą w nowy etap. W etap stabilizacji i spokoju, oraz zmian w świadomości, w potrzebach realizowania się w różnych obszarach życia.

A tak naprawdę, to każdy sam decyduje o tym, ile ma lat. Bo:

  • co 14 dni odnawia się naskórek
  • regularnie co 5 dni odnawia się wyściółka układu pokarmowego
  • co 10 lat mamy nowy kościec.

Więc tylko od Ciebie zależy, jakiej jakości będzie Twój odnowiony organizm. 

Jeżeli potrzebujesz porady, lub pomocy w obszarze zdrowia, to zapraszam Cię do kontaktu. Dołącz do grona moich zadowolonych i coraz bardziej zdrowych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.