Lawenda

Lawenda. Wszyscy znamy tę przepiękną, aromatyczną roślinę, której kwiaty zdobią nasze ogrody i balkony. A lawendowe pola możemy już spotkać nie tylko w krajach basenu morza śródziemnego.

Ta niezwykła roślina od wieków towarzyszy człowiekowi w codziennym życiu. Jej właściwości lecznicze znajdują zastosowanie w medycynie naturalnej, kosmetyce i gospodarstwie domowym.

Lawenda, to roślina, w której znajdziemy wiele cennych substancji. Jednak dla nas najbardziej cenne są jej kwiaty, a głównie ich składnik czynny – olejek lawendowy.

Eteryczny olejek lawendowy wszechstronnie i dobroczynnie działa na nasz organizm. Usprawnia funkcje:

Wydzielniczą – dzięki tej funkcji nasze narządy wydzielnicze lepiej pracują. Olejek lawendowy pobudzi wydzielanie soku żołądkowego, żółci, a to znacznie usprawni sam proces trawienia.

Rozkurczową – bo szybko zadziała na mięśnie gładkie jelit, dróg moczowych, żółciowych. Dzięki temu działaniu pozbędziemy się bólów brzucha. A przy bolesnych miesiączkach warto zastosować starą metodę ludową z Prowansji. Wystarczy wsmarować kilka kropli olejku w dolne partie brzucha. Dolegliwości szybko ustępują.

Tonizującą układ nerwowy – dzięki swoim składnikom olejek lawendowy na układ nerwowy działa bezpośrednio. Ukoi, wyciszy, zmniejszy napięcie nerwowe, niepokój, oraz lęki. W stanach silnego stresu warto zaserwować sobie kąpiel z kilkoma kroplami tego olejku. Kąpiel taka również zadba o naszą skórę. Zmniejszy też potliwość. A rozpylony wieczorem – zadba o dobry sen.

Antyseptyczną i bakteriobójczą – Nasz olejek lawendowy rozprawi się skutecznie z wieloma szczepami bakterii chorobotwórczych. Także z tymi odpornymi na antybiotyki. Lotne wydzieliny olejki w ciągu 12 godzin niszczą pneumokoki i paciorkowce. Olejek  możemy stosować bezpośrednio na rany, a dzięki niemu rana szybciej się zagoi. Świetny również do stosowania przy trądziku i przebarwieniach skóry. Płuczemy nim jamę ustną lub wykonujemy inhalacje w stanach zapalnych gardła, pleśniawkach jamy ustnej, nieżytach nosa, zapaleniu krtani i płuc.

Oczyszczającą limfę z zastojów – dodajemy go wtedy do masażu.

Do czego przyda się jeszcze olejek?

Pomocny jest w bólach głowy i migrenach. Wystarczy wcierać go w skronie i w czoło. Pomoże też w bólach mięśniowych, zapaleniu stawów, zapaleniu korzonków nerwowych.  W stłuczeniach, zwichnięciach, ukąszeniach owadów również przynosi ulgę. A kilka kropli dodane do szamponu pomoże pozbyć się suchego łupieżu.

A Ty? Masz już swój olejek lawendowy? Jeśli nie, to zapraszam do naszego sklepu! Korzystaj ze słonecznych produktów w cenach klubowych już od pierwszego zakupu! Zapraszam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.