Fenomen karmienia piersią

W Naturze wszystko ma swoje miejsce i wielki sens, a my przecież jesteśmy jej częścią. Warto więc przyjąć jako najlepsze te rozwiązania, które w tym świecie obowiązują. Jednym z takich rozwiązań jest karmienie piersią.

Chociaż dotyczy to wszystkich ssaków, to człowiek jako jedyny czasami próbuje ulepszyć Naturę i wymyśla inne rozwiązania. Po co to robi? Odpowiedź nasuwa się sama! A jednak część matek rezygnuje z tego przywileju i pewnie każda z nich potrafi przedstawić tego dobry powód.

Karmienie piersią

Pokarm matki jest dla dziecka czymś niezastąpionym. Dokładnie taki jak trzeba, z idealną zawartością wartości odżywczych, a jego skład potrafi się zmieniać nawet podczas jednego karmienia, bo najpierw jest bardziej wodnisty, żeby zaspokoić pragnienie, a następnie staje się bardziej gęsty i treściwy, aby zaspokoić głód.
Do tego gotowy do spożycia w każdym momencie, a w dodatku o odpowiedniej temperaturze. 

I prawda jest taka, że dziecko w pierwszych sześciu miesiącach życia nie potrzebuje niczego innego, niż matczyne mleko. 

Siara – najważniejsza

Wyjątkowo cenne jest pierwsze mleko, czyli siara. Bogate jest ono w przeciwciała, a dzięki siarze układ pokarmowy noworodka dojrzewa i przygotowuje się do pracy.

Mleko matki świetnie buduje odporność malutkiego organizmu, bardzo dobrze się przyswaja i jest dla malucha bezpieczne. Zawiera ono przeciwciała, które chronią przed zarazkami, a także łagodzą przebieg ewentualnych infekcji, np. biegunek, czy zakażeń układu oddechowego.  Mleko to bogate jest także w prebiotyki, dzięki którym w prawidłowy sposób kształtuje się flora jelitowa maluszka.

Więź emocjonalna

Poza zaletami odżywczymi sam proces karmienia wpływa dobroczynnie na dziecko i na jego mamę. Nawiązuje się silna więź emocjonalna między nimi, a dziecko uczy się obserwować swoją mamę, mimikę jej twarzy i pomaga mu to w rozpoznawaniu różnych emocji. Bliskość sprawia, że dziecko czuje się kochane i ważne, lepiej się rozwija i jest silniejsze emocjonalnie.

A z kolei matka karmiąca piersią szybciej wraca do formy po porodzie. Bardziej uważa na to, co je, aby nie zaszkodzić dziecku. Karmienie piersią powoduje wydzielanie oksytocyny, dzięki której ma ona lepszy nastrój, a to jest ważne i dla dziecka i dla jego mamy.

Dlatego wobec Natury powinniśmy zachować ogromną pokorę, oraz stosować się do naturalnych rozwiązań, które dla nas przygotowała. A już na pewno nie należy jej poprawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.